PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37697}

Hrabia Monte Christo

Le comte de Monte Cristo
7,8 5 987
ocen
7,8 10 1 5987
Hrabia Monte Christo
powrót do forum serialu Hrabia Monte Christo

Hrabia Monte Christo to jedna z moich ulubionych książek, przeczytałem ją kilka razy.
Choć będzie to ok. 1000 stron - polecam. Żadna ekranizacja nie jest w stanie w pełni oddać jej charakteru,
poruszyć wszystkich wątków. Ale to przede wszystkim misterium zemsty, dobrze zaplanowanej z wykorzystaniem pełni dostępnych bohaterowi środków.
Najpierw krzywda i cierpienie, potem rozwikłanie intrygi i oświecenie intelektualne, później trochę "zabawa w Boga" i jego karzącą rękę, ale również nagradzanie szlachetnych, których los nie oszczędzał i wybaczanie.
Ekranizacja w formie serialu jest najlepszą z dotychczasowych - oglądałem zarówno starszą z Chamberlainem i nową Reynoldsa. Pomimo niezbyt pasującego do tej roli
Depardie (lepiej sprawdza się jako Portos albo Obelix :-), serial ten uwzględnił najwięcej wątków i najlepiej oddał atmosferę.
Tutaj nie ma być szybkiej, wartkiej akcji - to bardziej taktyczna, stopniowa operacja prowadząca do sprawiedliwego końca.
Serial byłby idealny i zasługiwał na notę w okolicy 7,5 (nie ma niestety połówek w ocenach), gdyby nie dobór głównego bohatera i zmiana zakończenia!
Jeden wątek został trochę zmieniony i tylko częściowo znalazł się w serialu, natomiast nie wiedzieć czemu reżyser zastąpił go innym, tworząc nie istniejącą
postać. Kiedy dotarłem do ostatniego odcinka i okazało się dlaczego - byłem zniesmaczony. Po co zmieniać zakończenie na inną wersję, pewnie lepszą wg reżysera?
Jako, że najlepsza ekranizacja daję więc mimo wszystko mocne 6,5, a że takiej oceny tutaj nie ma to trochę na wyrost 7!

ocenił(a) serial na 2
k_biel

Depardieu jeszcze ujdzie, ale to, że na Mondego wybrali jakiegoś ciamajdowatego staruszka, no to już samo budzi podejrzenia korupcji. Nie było we Francji aktorów o zbliżonym wieku? Dodajmy jeszcze, że Depardieu zatrudnił w filmie swoje dzieci, więc jest nepotyzm, a do tego paru kolesi nie zrobiłoby pewnie skandalu. Zgadzam się jednak, że jest to chyba najlepsza ekranizacja książki.

ocenił(a) serial na 7
Phanes

Pewnie masz rację, że trochę za stary na tę rolę, chociaż Jean Rochefort to bardzo znany i dobry francuski aktor (18 lat starszy od Depardieu, zmarł kilka lat temu).
Jak pisałem wcześniej Depardieu też nie za bardzo mi pasował do tej roli, no i ta nowa postać oraz zmiana zakończenia. Tak czy inaczej nie było bardziej dokładnej ekranizacji tej książki Dumasa :-)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones